2005


Nízké Tatry, Chopok a okolí, 7.-9.1.2005

A tak jsme opět v Nízkých Tatrách, a opět pobytem na Kosodrevině. Kromě fajn lyžování jsme si udělali výlet na Ďumbier se sjezdem na Štefáničku a dolů do Trangošky.K tomu Ďumbieru. Původně jsme si mysleli, že tam budeme sami, v takovém větru, po cestě jsme vzali na vědomí, že nás tam bude 6, a při příchodu na vrchol bylo jasné, že se to nedá spočítat, ty davy směrem od Štefáničky....... Marné, v oblasti Chopku a Ďumbieru je skialp či skitouring národní sport, prakticky jako např. v Rakousku, šlo potkat všechno bez rozdílu pohlaví, věku a rasy, včetně několika psisek. Při lyžování z Ďumbieru, resp. se Štefáničky se mi povedl nádherný "tygr".

Podvečerní romantika na Chopku Podvečerní romantika, detail Večerní sjezd z Kamenky na Kosodrevinu Večerní sjezd z Kamenky na Kosodrevinu 2 Cestou na Ďumbier 1 Cestou na Ďumbier 2 Malá Fatra z Ďumbieru Fotografické orgie na vrcholku Ďumbieru

Panoráma Západních a Vysokých Tater z vrcholu Ďumbieru


Vysoké Tatry, "z jiného soudku"

Vysoké Tatry byly svého času mé nejoblíbenější hory. Ostatně, běžně dostupné kopce takové výšky a možností, svého času ani jiné nebyly. Asi nejlépe v nich bylo někdy těsně po roce 1989 (až asi do 1993), kdy tam nejezdil skoro nikdo. V tu dobu jsme byli jednou lézt s kamarádem Masikem v okolí Brnčálky, a celkem nás tam ten týden lezlo 2 (slovy DVĚ) dvojky v celé dolině Zeleného plesa, přilehlých Zmrzlých a podobně. Od té doby se lecos změnilo, a v současné době Vysoké Tatry nemusím skoro vůbec (pouze tak jednou za rok z nostalgie), a to především (skoro jen) kvůli tamnějším zeleným zákonům o ochraně přírody a ještě odpornějším profesionálním ochráncům přírody, kteří, aby dodali sobě a svým činům váhu, nosí u sebe zbraň. Ne že bychom v poslední době měli s nima nějaký "styk" (ať už negativní či pozitivní), ale jenom ten pocit, že člověka někdo "hlídá" se zbraní v ruce mi prostě lecos připomíná. Jako bonus k těmto kecům :o)))připojuju tři obrázky známých, resp. takto skoro neznámých, vysokohorských chat ve Vysokých Tatrách. Zdroj fotek je nově obnoveně vycházející časopis Krásy Slovenska.

DÁLE


Malá Fatra, 5.2.2005

Jelikož jsme již prakticky čtyři týdny nebyli nikde na skialpech, zahnali jsme "absťáček" alespoň výletem k Milanovi na Chatu pod Chlebom. Ovšem ten sjezd skoro metrovým prašánkem zpět do Vrátné, ten byl exkluzivní.

A zase do Snilovského sedla Tvary zimy Na světlo, nebo do stínu? Západ slunce za Fatranským Kriváněm Ale na Rozsutec ještě svítí


Wielka Rycerzowa, 1.3.2005

Tak jsme si zase jednou "odskočili" na BC na Rycerzowou, viz. rok 2004. Tentokrát bylo sněhu "něurékom" ako hovoria Slováci, což dokumentují snímečky, nouzově pořízeny mobilem.

Vedle Aleny zabořený až  Pohled do údolí


Velká Fatra, 22. - 23.3.2005

Superklasika na Velké Fatře. Krížna-Ploská-Chata pod Borišovom a Chata pod Borišovom-Ploská-Revúce. Tentokrát jsme zvolili nástup na hřeben z Turecké pomocí vleků tamnějšího lyžařského střediska. SKI TURECKÁ je asi jedno z posledních "lidových" středisek na Slovensku, a nejenom tam. Je otázkou, zda je to dobré nebo špatné? Každopádně jsme tedy vyjeli čtyřmi vleky nahoru a dál už nezbývalo než po svých. Hřeben byl zcela obyčejně jarně velkofatranský, t.j. sem tam vhodný pro pasení krav. Chata pod Borišovom je opět o něco útulnější a vylepšenější, pes, který byl před čtyřmi roky, kdy jsme tam byli naposledy, malé štěně, už vyrost, a sjezd z Ploské do Revúc je stále pohodový a krásný.

Líška, konec vleků z Turecké. Horní stanice bývalé lanovky, dnes šantán Bufet Lišiak Odtrhy základovek Celý hřeben z Krížné na Ploskou v podvečer Borišov a chata pod ním Chata pod Borišovom a Borišov nad ní Pohodička u krbu na chatě Příjemný interiér Chaty pod Borišovom Lavinová mapa Ploské a okolí. Visí na Chatě pod Borišovom Klasický jarní velkofatranský skialpinismus Pohodový sjezd z Ploské Také skialpinismus  :o)))

Panoráma z Ploské. Vidět je zleva vpředu: Rakytov a Černý kameň. Vzadu zleva:Západné a Vysoké Tatry, od středu doprava pak kompletní hřeben Nízkých Tater.


Roháče, 1. - 3.4.2005

I když to tak dole nevypadá, v Roháčích a Vysokých Tatrách právě začínal ten pravý firn. I využili jsme jisté pozitivní předpovědi počasí a vyrazili na víkend na Roháče, konkrétně na Zverovku. V sobotu jsme si zlyžovali kopec zvaný Spálená (2083m) do doliny s překvapivým názvem Spálená, pěkným i vzhledem k podmínkám, pohodovým sjezdíkem. Spálená dolina, je v zimě poměrně ne moc navštěvovaná, možná i zdůvodu trochu delšího přístupu, od auta ca 2 hoďky. Kromě nás se tam ten den potulovalo ještě asi 15 lidí.

Takové kvítko nám v době odjezdu za sněhen do Roháčů kvetlo před barákem Chata Zverovka, zde na fotce z roku 1958 Spálenou dolinou pod Baníkov Ve Spálené dolině, v pozadí Volovec Na vrcholku Spálené (2083m) Pohled ze Spálené do žlebu kudy jsme sjížděli Lyžování ze Spálené 1 Lyžování ze Spálené 2 Lyžování ze Spálené 3 Pohled zpět

Panoráma z vrcholu Spálené. Vzadu Vysoké Tatry. V popředí zleva Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé, Tri kopy, Baníkov.

V neděli jsme pak, hned u vleku a lanovky, kterými jsme byli odhodlání překonat několik set výškových metrů do Salatínské doliny, potkali, "co čert nechtěl" :o))) naše staré známé. Z hovoru jsme usoudili, že mají obdobný cíl, a to Predný Salatín. Tož jsme tam vystoupili společně.

Naši známí.  Zdenek a Jitka na Prednom Salatínu Na hřebenu Predného Salatína Po sjezdu ze sedla mezi Talačiarkami a Predným Salatínom


Sulov, Velká Fatra, jarní výlety

Přišlo jaro, a tak jsme museli Tomášovi (to je naše psisko) vynahradit to, že s náma nemohl v zimě na skialpové výlety. Vzali jsme ho tedy na jeden víkend na Sulov a okolí.........

Tomáš na Sulově Kvítko Alena A ještě jednou Tomáš A na Martinských holích jsou ještě zbytky sněhu

.....a druhý víked do krásného prostředí Gaderské a Blatnické doliny. Tady jsme se usídlili v perfektně umístěném kempu v Blatnici pod lesem, odkud jsou špičové výhledy na celou Malou Fatru, Stohem počínaje a Kĺakem konče.

Tlstá, 1373 m n.m. Pohodový podvečer v kempu Ústí Gaderské a Blatnické doliny z kempu Večerní panoráma Kriváňské Malé Fatry


Rax, Schneeberg, Hohe Wand, 16.6.-19.6., trochu lezecký výlet

Poněvadž jsme si koupili nové lano, fajniho lehounkého Mammuta, bylo jej třeba trochu testnout. Jako celkem vhodné terény pro tuto činnost se nám jevila oblast Höllentalu případně Hohe Wandu.

Na Stadelwandgrattu Srandičky Vršek Stadelwandgrattu Nový Mammut a kus nohy Rax Kouzla přírody Nabité tábořiště v Keiserbrunnu Nabité tábořiště 2 Autobus, který tábořiště nabil :o))) resp. dobil

Kouzla cesty Wolfsteig na Hohe Wandu Kouzla 2 ....a kouzlo 3, aneb pivko na Hubertushausu


Orlické hory, Moravský kras, srpen, malá dovolená na kolech

Změna je život. Tož jsme popadli kola a vyrazili na časově skromnou dovolenou do českých a moravských luhů a hájů, konkrétně hor a krasů. V první fázi v Orlických horách (na chatě Slunečná ve Zdobnici) nás doprovázel také Tomáš, ve druhé fázi v Moravském krasu v Suchém, (což je kousek nad Sloupem) již jsme byli sami. Na obou dvou místech se dá pořídit velmi pěkné ježdění.

Další foto TU


Beskid Źywiecki, Krawców Wierch, výlet do polských Beskyd

Pár obrázků z výletu do polské části Beskyd na Krawców Wierch (1064 m n m.), resp. "bacówku" (chatu) pod ním.

Pohled z Krawcoweho wierchuBacówka na KrawcowymPanoráma z Krawcowého vrchu  části polských Beskyd a Malé Fatry


Malá Fatra, 11.12.2005,

Poprvé v letošní zimní sezóně na Malé Fatře, pouze sám. Bylo nádherně a také sníh byl téměř špičkový, na Chatě pod Grůňom téměř nikdo nebyl, no nebylo to špatné.

Krásná viditelnost Známý pohled na Rozsutec Trochu romantiky na severních Stenách Stoh Rozsutec v podvečer od Chaty pod Grůňom Stoh a měsíc


HOME