Campy a "štelplacy" - Montenegro

Pár poznatků a názorů na místa kde jsme již přenocovali či pobývali


Kemp Mlinski potok, Žabljak

Mlinski potok je z těch méně profláknutých kempů v Žabljaku. Ale je v nádherném místě s výhledem na kompletní centrální část Durmitoru včetně Bobotova Kuku. Trošku se ještě dobudovává (sociálky nejsou úplně hotové ale čisté a v pohodě, teplá voda teče). K dispozici je poměrně velké „piknikovací“ zastřešení. (v sezóně tam čepujou pivo – samozřejmě že Nikšičko, a prodávají nějaké drobné občerstvení). Mimosezónu, byli jsme tam v září, je výčep mimo provoz :o))). Majitelé jsou přívětiví, samožejmostí je panáček (případně dva) nebo kafe na přivítanou.

Do centra Žabljaku ca 20min. ostré chůze, ale to je tak ze všech „žabljackých“ kempů. O to blíže je do hor :o))

A cena? Za pár šupek: dodávka, dva lidi, pes, elekrika…….9 EURo

***


Kemp Evergreen, Plužine

Toto místo jsme navštívili nouzově při cestě z Bosny do Žabljaku. Lilo jako z konve a tak se nám nechtělo nahoru na jednu z nejpěknějších horských cest. Kdo by tam jezdil v mlze, že jo. A tak jsme "zakempovali" v Plužine v Evergreenu. (za 10 EURo). Kemp se nachází nahoře nad přehradou prakticky ve městě nebo jak by se Plužine dalo nazvat. V létě tam bude asi "šrumec", ale v září a ještě k tomu v takovém počasí...aninoha. Hned vedle je hospoda s jídlem, kousek jsou obchody a další hospody.

Ráno přijel majitel vybrat poplatek, ale neopomněl nás pohostit domácí pálenkou (2x) ani moc nepomohlo že musím ještě celý den řídit. Kořka byla standardně černohorsky silná jak ďas.

Poznámky: Plužine a okolí může být perfektním východiskem nejen do Durmitoru a na Pivskou planinu ale také na druhou stranu na Maglič a okolí. V Plužine je těch kempů více.

*/**


Camping Lake Views, Plav

A to už je téměř na hranici s Albánii, resp na trojmezí Albánie/Kosovo/Montenegro pod horami Prokletije. Kempík je slušný, součásti je rovněž restaurace a malý obchod. Leží na okraji Plavu, městečka kde žije asi 60% muslimů a kde jsou takové lahůdky jako dřevěné minarety, kulla a podobně. Plav je už o něčem jiném, výrazně balkánském až albánském :-).

***

web


Camping Biogradsko jezero

No, ten mne tedy úplně nenadchnul. I když v Národním parku Biogradska Gora na břehu Biogradskeho jezera. Pár relativně rovných míst v lese, což by šlo, ale infrastruktura nic moc, dokonce ani hospoda neotevřená :-((. Sociálky jakési jsou ale....... Myslím si, že problém bude v tom, že kemp je ve správě Národního parku, což je státní organizace, z čehož to vyplývá...........

*/** ty dvě hvězdy za umístění v národním parku

web


Parkoviště Štavna v Komovi

Perfektní místo (1700m), ideální nástup na všechny možné tůry v Komovi. Je to část parkoviště u Ekokatunu Štavna na okraji lesa a pastvin s nádherným výhledem na centrální část Komovi. Parkování pro obytňáky, dodávky a podobně je zadara. Jediným nedostatkem jsou asi sociálky (které nejsou), což by někomu mohlo působit problémy při déledobějším pobytu. Myslím si ale, že by se dalo nouzově domluvit s majitelem hospody a ubytování. Hospoda je perfektní s výbornými regionálními pochutinami.

***/**** čisté čtyři hvězdy jsem nedal kvůli sociálkám, které tam prostě chybí :-)

web


Camping - Climbing Krojet, Gusinje

V exkluzivním místě na počátku doliny Ropojane v Prokletije. Na jednu stranu kousek do nádherných hor, na druhou stranu samotné Gusinje (téměř 100% muslimské, ale Černohorské) Vedle sebe mešita, katolický kostel, pravoslavný kostel a.......pohoda. Klasické balkánské hospůdky a kafany.......Kousek vedle, ale také v dolině Ropojane, jsou velké možnosti lezenice od kratších sportovek po horské záležitosti, špica možnosti na bajk, na turistiku, lehčí i těžší........Kdybychom letos (2016) mermomocí nechtěli do Albánie, je hned "zarohem", učitě bychom tam "ztvrdli" déle než 3 dny :-). Kemp je doporučen také dvěma Němci, kteří dlouhodobě žijí v Albánii. Jedinou nevýhodu pro déledobý pobyt je....že nemá sprchy. Panimáma sice slibuje, že už budou, ale podle komentářů to slibuje už druhý rok :-)

***/**** čisté čtyři hvězdy jsem nedal kvůli chybějícím sprchám :-)

web


Hodnocení

* Přespi a jeď dále

** Dá se pobýt i dvě noci

*** Vydržel bych i déle

**** Bomba

***** Takový není