Campy a "štelplacy" - Bosna a Hercegovina

Pár poznatků a názorů na místa kde jsme již přenocovali či pobývali


Autokamp Blagaj, Blagaj

Docela příjemný kemp na okraji  Blagaje nedaleko Mostaru, vybudovaný zřejmě na původní zahradě rodinného domku, který vzal za své v pohnutých devadesátých létech. Je upravovaný a určený spíše pro „avtodomy“ nebo caravany, ale stany je možno též. Nevýhodou je poměrně větší vzdálenost od centra a tedy od nějaké té hospody. V Blagaji jsou ještě asi dva nebo tři další kempy, ale vzhledem k tomu, že jsme tam přijeli za totálního deště, hledali jsme ten nejsušší………. :o))

WEB

**


Autokemp Oaza, Sarajevo

Vydřiduši…neví co by za to chtěli :o))). Kemp částečně po rekonstrukci, nové sociálky, ale nějaké nedotažené. Na to že bylo září netekla teplá voda, resp. pouze stínově. Na druhou stranu……jezdit v dnešní době autem po Sarajevu je poměrně dost adrenalinový zážitek, takže je výhodou , že kemp leží nedaleko (ca 10 min.) od konečné točny tramvají, a 3jkou (pokud si dobře pamatuju) se dá projet celé Sarajevo do Baščarsije a zpět.

WEB

*


Camp Ontario, nedaleko Tuzly

Do tohoto kempu jsme zavítali při cestě přes Bosnu v rámci snahy poznat "kdo za to může" v devadesátých létech. Ale je to akceptovatelný, i když mírně dražší než by člověk předpokládal, kempík u jezera Bistarc. Majitel či správce byl velice ochotný a akční, a například na náš dotaz, zda partička či dvě, které v sobotu k večeru pořádali párty, nás nebudou v noci rušit, odpověděl rezolutně, že maximálně do 22:00 a konec. A fakt že jo. Přímo v kempu solidní hospůdka s jídlem, takže jsme si tam samozřejmě dali prémiovou (na tomto tripu) pljeskavicu :-)

WEB

*/** za umístění poblíž Tuzly


Kamp Krupa na Vrbasu, mezi Jajcemi a Banja Lukou

V tomto kempu jsme nocovali poslední den naší Balkánské cesty v roce 2016. Našli jsme jej podle www.campercontact.com, což je databáze "štelplazů" a kempů holandského původu. (ta databáze). Při přájezdu to vypadalo, že kemp má již "to nejlepší za sebou", nicméně byl plně funkční, sociálky, i když nebyly úplně čisté ale dalo se, v provozu včetně teplé vody, a večer dokonce přiběhnul chlapík, že vybírá 10EURi. Kemp leží na břehu řeky Vrbas, což je oblíbená řeka vodáků, v soutěskách kousek pod kempem se v roce 2016dokonce konalo Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě. (jinak kolem řeky Vrbas je kempů i více). V dědině jsou asi dvě hospody, minimálně v jedné dokonce vaří drobné pochutiny. Kousek nad dědinou, nebo vlastně ještě v dědině jsou zajímavé vodopády na Krupě.

WEB

**


Camperstop Motel Carousel, nedaleko Travniku

Spíše stellplatz, ale kompletně vybaven, podloží udržovaný trávniček, vedle je víceúčelové hřiště, a samozžejmě je součásti hospody, i když na Bosenské poměry trošku dražší a s interiérem vizuálně zbytečně luxusním :-). Leží bezprostředně vedle (místo na kempování je schováno za motelem) cesty Donji Vakuf nebo Bugojno - Travnik - Zenica - Sarajevo, takže cesta je dosti frekventovaná. Kousek vedle je pěkné známé historické městečko Travnik a lyžařské středisko Babanovac v pohoří Vlašič, které bylo kdysi za olympiády v Sarajevu jakási záloha, pro případ, že by v Sarajevu zrovna nebyl sníh. Mimochodem, ve středisku jsme se byli podívat s myšlenkou si tam malinko "zabajkovat". Původně jsem měl představu, že to bude pár chalup, prd.......hotely, penziony, spousta ubytování v soukromí, chatičky, no mumraj. Zrovna tam stavěli lanovku, takže v zimě to bude mazec.

WEB

*


 

 

Hodnocení

* Přespi a jeď dále

** Dá se pobýt i dvě noci

*** Vydržel bych i déle

**** Bomba

***** Takový není