2008
PF 2008
Vysočina, 1. - 3.2., Pustá Rybná
Přijali jsme pozvání od našeho kamaráda Tomáše k příjemnému pobytu v ubytovacím hostinci HLUČÁL v Pusté Rybné. Původně měl být pobyt koncipován jako příjemné projetí se na běžkách spojené s oslavou Tomášových narozenin. Nicméně sněhu ani vločka a tak zbylo jen to druhé. Tedy, nějaká turistika proběhla rovněž. Ale byl to velice příjemný klidný odpočinkový víkend. Běžky v klídku odpočívaly v autě a foťák doma, tož jsme k dokumentaci použili mobil.
Malá Fatra, 10.2., tentokrát z kopce na kopec
Procházka přes Kriváň, Révajovou dolinku na Chleb
Velká Rača, 2.3.
Alespoň částečné zahnání absťáku po skialpech v nehostinném počasí.
Kamnik, historické městečko pod Kamnickými a Savinjskými Alpami
Kamnik je historické středověké město, resp. městečko, o kterém byly první zmínky již někdy ve 12 století. Kamnik má obrovský "genius loci", a jako téměř na všech místech Slovinska, v něm žijí příjemní lidé, kteří, jako většina slovinců, vyznávají aktivní přístup k životu, tzn. že skoro veškerý volý čas věnují nějakému sportu a večer pak posezení v některé z hospod, hospůdek či kaváren.
Kamnik mnohdy volíme jako první zastávku při našich cestách po Slovinsku a někdy také jako východisko do Kamnických a Savinjských Alp.
Pohledy na Malou Fatru
Obrázky pořízené z louky pod studánkou při jednom podvečerním výletu na Skalku.
Malá Fatra, 23.3., velikonoční klasický hřebínek
Tradičně a symbolicky, alespoň jednou za rok klasickým hřebenem ze Snilovského sedla na Grůň, resp. Chatu pod Grůňom, proloženým krátkým sjezdem směrem k Šútovskému potoku.
Nízké Tatry, okolí Chopku, 28. - 31.3.
Jako skoro každý rok i letos jsme vyrazili do Nízkých Tater na jižní stranu Chopku za pohodovými sjezdíky širokými svahy. Tentokrát nám počasí docela "žičilo", i když při pokusu o klasický přechod Ďumbieru z Kosodreviny na Štefáničku jsme velice rádi využili služeb naší GPSky abychom trefili v totální mlze alespoň do Demanovského sedla, kde jsme se už chytli tyčí a v kvalitním klasickém chopkovském větru utekli na Kamenku. Naopak další den už nám nádherně svítilo slunce na přechod z Kosodreviny pod Děrešemi do Sedla Polany, kde jsme dále sjeli na sever na Brhliska a pomocí lanovky a svých sil přešli opět na jih. Úroveň pobytu na Kosodrevině, zdá se být, stagnuje. To jsem zvědavý, co z tohoto panelového monstra v budoucnu bude. Zatím je to hnízdečko volnomyšlenkářských až anarchistických "fríírajdistů" a podobných. Ale dá se.
Velká Rača, 7.4.2008
Na skialpech za (asi) posledním sněhem na Velká Rači.
A ještě jednou Malá Fatra, 13.4.2008
Lyžování na perfektním jarním firnu.....a krátké VIDEO
Malá Fatra, snad už naposledy :o))), 27.4.2008
Tak ještě jednou. Téměř perfektní firn umožňoval poznávání relativně neznámých prostor pod Kriváněm.
Jura Krakowsko-Czenstochowska, 9. - 11.5.2008, bajkování v "polském krasu"
Kajak Coleman Fastback, testování v Milošové, 26.6.2008
Coleman Fastback je snad (možná :o))))) jakýsi cenový i rozměrový kompromis mořského kajaku (jak se opravdu na moři bude chovat, teprve uvidíme). Je to úplná colemanová novinka. A tak jsem jeden kajak zakoupili a hned testli na přehradě (téměř doma) v Milošové.
Oravská přehrada, 28.-29.6.2008, poprvé na kajaku
Trošku jiná dimenze našich výletů. Je to rozhodně zajímavé, dívat se na známá místa jinou perspektivou.
Slezská Harta, 26. - 27.7.2008, dva dny pádlování na, spíše, neznámé přehradě
Výlet 2008, 5. - 16.8.2008, pádlování v Chorvatsku, hory ve Slovinsku a Rakousku
"Pádlovací" pobyt na Cresu byl původně dílčí zastávkou naši letní dovolené, nicméně "objevování" liduprázdných či téměř liduprázdných pláží a plážiček se nám natolik zalíbilo, že jsme u moře tentokrát strávili celý týden. (tak dlouho jsem u moře už dlouho nevydržel). V první části jsme výlety na kajacích podnikali z oblíbeného kempu Bijar v Osoru a ve druhé jsme se přesunuli do nudakempu Baldarin v Punta Križa.
Osor - velice historické městečko na Cresu
Osor je historické městečko s ca 200 obyvateli, ležící na ostrově Cres. Už v antice u něj byl prokopán průplav, který z původně jednoho ostrova Cres učinil dva, Cres a Lošinj, a umožnil zkrácení plavby v oblasti Kvarneru pro menší lodě. Vzkvétající město a přístav se za benátského panství stalo administrativním centrem obou ostrovů. Přední místo Osoru patřilo i jako středisku umění. Osor postavili už snad staří Římané a do dneška jseu v něm zachovány památky z té doby.
Osor jsme, stejně jako celý Cres, "objevili" více méně náhodou při jednom z našich deštivých odpočinkových výletů ze slovinských hor. Od té doby jej celkem pravidelně navštěvujeme pro jeho nezaměnitelný "genius loci" ale také pro relativní klídek (v okolí nejsou žádné velké rekreační střediska)
Slovinsko - výlet na Ratitovec
Rakousko - Grazerbergland, kaňon Barenschutzklamm
Malá Fatra - Kĺak, 13.-14.9.2008, skoro podzimní výlet
Na Kĺak jsme se vyrazili podívat ze strany jižní, t.j. z téměř zapomenuté vesničky Vrícko. Nádherná tůra na které člověk najde nekompromisní stoupání (alespoň nechodí zbytečně), stezky po krásných loukách i kousek hřebenovky s nádhernými výhledy. Rovněž místní krčma ve Vrícku stála za návštěvu včetně standardně dobré borovičky.
Polské Vysoké Tatry, 27. - 29.9.2008, podzimně-zimní "rekognoskační" výlet
Polská část Vysokých (i Západních) Tater je námi z česka poměrně málo navštěvovaná. Zato o to více všemi možnými turisty, horolezci a "taterniky" z Polska. A tož abychom to trošku napravili, vyrazili jsme tam. Z domu to máme do Zakopaného necelých 130km, tedy je to skoro "zarohem". Pro přenocování jsme zvolili chatu (schronisko) Murovawaniec na hali Gąsiennicowej v samém srdci polských Vysokých Tater, jak praví snad všechny průvodce.
Přesto, že podle kalendáře měly být podmínky téměř ideální, předchozí studená fronta to rapidně změnila. Ve vyšších polohách, tak nad 1600m, souvislá sněhová pokrývka a nad 1900 pravý nosný zářiový sníh. Škoda jen těch maček doma ve sklepě a cepínů v kufru auta. Mohli jsme podniknout nějaký zajímavý typický zimní výstup již na podzim. Ale i tak bylo především v neděli a v pondělí nádherně.
Wielka Rycerzowa, 31.10. - 1.11.2008, bloudění s Garminem
Odpočinově relaxační výlet s premiérou přenocování na bacówce Pod Rycerzowou. Fakt totální klídek. Při výletě jsme si "otestovali" funglnového Garmina Oregon 300, a navštívili tak neznámá místa.
Polské Západní Tatry, 15. - 17.11.2008, potulky mezi Ornakem a Chocholowskou
A už je tu opět Malá Fatra, 13.12.2008
V letošní zimní sezóně sice již druhý skialpový výlet na Malou Fatru, ale první při kterém bylo něco vidět.
Vánoce 2008, Vysoké Tatry-Štrbské pleso, 21.12. - 26.12.2008
Skoro již tradičně na Vánoce
v penzionu Litvor na Štrbském plese. Počasí tentokrát bylo
typicky tatransko prosincové. Chumelilo jen se prášilo, vítr
vanul až 90km, a tak jsme ani moc nefotili. Nicméně nějaký
ten pseudo-skialpový výlet byl a rovněž tradiční ježíškovský
výlet na Zamkovského chatu a Rainerku.
Silvestrovský
výlet, 31.12.2008, Wielka Rycerzowa
Tož kde vyrazit, když všude jsou davy svátkových ceprů a
podobných? Jedině na Rycerzowou....a nesklamala. Při cestě
na BC lyžích z Podrycerové na vršek jsme nepotkali "ani
nohu" a v okolí Velké Rycerzowe a na bacówce bylo celkem
tak do 38 lidí. A navíc, počasí zcela exkluzivní.