2007
PF 2007
Malá Fatra, okolí Kunerádu, 14.1.
Zima je zatím o ničem a skialpy pomalu rezavějí v garáži. Obrázky jsou z jednoho výletu do, pro nás, neznámých končin okolí zámečku Kunerád.
Velká Rača, 3.2., alespoň cosi
Sněhu dosti, ale počasí zase nic moc (slušně řečeno). Na Fatrách, Tatrách a podobně vyhlášeny nějaké vysoké čísla značící množství sněhu ve vztahu ke strmosti svahu...Ještě, že je tu Velká Rača jako náhradní cíl.
Malá Fatra, 10.2.
Poprvé letos na skialpech na Malé Fatře. Počasí bylo tedy dost hnus.
Vysoké Tatry, Popradské pleso a okolí, 16.-19.2.
Při našem odpočinko-skialpovém pobytu na Popradském plese jsme podnikli několik výletů po okolních kopečcích a dolinách. Horský hotel Popradske pleso je pořád stejný. Některé jeho artefakty, např. fotky na stěnách chodby či hospody, jsou staré minimálně 25 let, co si tedy pamatuju. Jinak okolí je též stejné a počasí bylo nádherné (převážně).
Malá Fatra, 24.2., hřebínek
To zase bylo. Jště že vítr by jakž takž jižní.
A opět Malá Fatra, 11.3., směr Malý Kriváň
Není možné, že by jednou také nebylo pěkně........ale ty davy lidí....Tentokrát jsme vypadli směr Malý Kriváň a dolů přes Sedlo za Kraviarskym.
Nízké Tatry, 22. - 25.3., Chopok-Kosodrevina
Letošní zima, zdá se být poněkud nešťastná. Z té bídy, která v letošní zimní sezóně panuje, jsme si vybrali ten nejhorší týden. Místo jarního firnu a sluníčka, déšť a asi deset druhů sněhu.
Malá Fatra, 9.4., velikonoční výlet
Krátký velikonoční výlet spojený s testováním nových lyží. Byl krásný firn, který umožňoval pohodovou jízdu a pohyb prakticky všude. Jenže mi není jasné kde budeme na podobné výlety jezdit příště, když i z Kriváně směrem do Révajky byly rozlyžované muldy.
Vysoké Tatry, 13. - 15.4., že by konec lyžařské sezóny?
Možná, nebo snad :o))), už poslední skialpový výlet v letošní sezóně. Proč nezvolit opět Popradské pleso, když se tam dá vyjet autem, což, kromě pohodlnosti, výrazně zrychlí a zjednoduší přístup do Tater. Sníh byl už klasický jarní firn, bohužel však odpoledne, vzhledem k vysokým teplotám, připomínal spíše hustější vodu, i když mně napadají i jiná přirovnání. A tak jsem se docela fajn prošli i nějaký ten sjezdík byl. Poměrně pozitivní byl fakt, že Viktor na víkendy otevřel chatu pod Váhou. Tedy, nebyli jsme tam, ale naopak tam zřejmě byli všichni, a na Hincove veži, jinak notoricky známá tůra, jsme byli sami. Závěrem jeden filozoficko-morální poznatek. "Nič nie je dovolené, všetko je možné", to je citát z knížky Alexe Luczyho, člověka, který kdysi emigroval z Tater do Švýcarska. Vyjadřuje tím údiv (pozitivní) nad tím, že přesto, že je v Tatrách skialp zakázaný, resp. povolený pouze v některých lokalitách, lyžuje se prakticky všude. A zdá se, že v letošní sezóně je to, co do množství lyžařů, oproti sezónám minulým, ještě umocněno.(tak rozlyžovanou Mengusovskou a Zlomiska jsem ještě neviděl. Ze Železné brány byly téměř muldy). Aby nedošlo k omylu. Nejsem zastáncem restriktivních opatření TANAPu, resp. přijatých zákonů. Tatry jsou, dle mého názoru, také pro to, aby se v nich mohl kdokoliv a kdekoliv pohybovat, mimo jiné také na lyžích, samozřejmě že na sněhu. Ale ten zákon, který zároveň zakazuje a zároveň nikdo nekontroluje, to je opravdový paradox, který pochází někde z "bolševika".
Některé jarní výlety
Malá Fatra, 28.4.
Wielka Rycerzowa , 1.5.
Slovinsko, 16.6. - 24.6.2007
Proč poměrně často jezdíme do Slovinska? Je to příjemný kousek světa, kde jsou krásné hory a bydlí tam vesměs příjemní lidé. Tamnější kopce a "podkopčí" nabízejí snad kdejaké možnosti. Snad kromě ledovců, ale i cosi podobného tam člověk najde a taková "Slovenska smer" v severní stěně Triglavu je v pozdním jaru, někdy ještě i v brzkém létě, téměř typická ledovcová tůra.
Tož jsme tam vyrazili opět. První část jsme pobyli v příjemném kempu v Luče (Kamnické a Savinjské Alpy). Odkud jsme se skočili podívat na Kamniškou koču a Turskou goru, a také na Raduhu. Druhou čás slovinského týdne jsme pak strávili v oblasti Triglavu, kde nám místem pobytu byl známý kempík v Dovje resp Mojstraně.
Bikování v Rakousku, Ötscher a spol., 5.-8.7.2007
Státní svátky ve známém období vždy vybízejí k nějakému vícedennímu výletu. Obavy z více než velkého množství lidí ve všech možných známých lokalitách a lavírování mezi předpovědí počasí nás "vyhnalo" do Rakouska na "bajky". Po projetí dvou předpokládaných oblastí pouze autem, jsme tedy skončili pod Ötscherem, kopcem vysokým nějakých přes 1800m a spíše známým jako lyžařské středisko pod ním. Projeli jsme si jeho oklolí docela zajímavou tůrou, v souvislosti s následujícími řádky více než pěknou.
Bajkování v Rakousku. Pokud prakticky přesně v době kdy jsme byli v Rakousku, probíhal poměrně ostrý boj kolem nového Lesního zákona na Slovensku (výrazně omezující pohyb cyklistů v lese), pak v Rakousku již mají, zdá se být, vše vyřešeno. Na kole, myšleno tom horském, se tam člověk hne opravdu pouze po povolených cestách. Při našem průjezdu jedním z naturparků v Burgenlandu (kopečky do 800m výšky s atraktivitou jakou skýtá snad kde jaké místo v Česku) se až ježily vlasy hrůzou z toho množství zákazových značek pro cyklisty, které stály na všech cestách do lesa odbočujících z asfaltky vedoucí napříč tímto minipohoříčkem. Pouze na dvou cestách tento zákaz nebyl. A tak jsem objeli "půl" Rakouska, resp. Burgenlandu, Niederöstereichu a části Štýrska, než jsme zakotvili pod již zmíněným Ötscherem, kde se hustota povolených tras zdála býti relativně nejvyšší. Na druhou stranu jsme našli oblast, kde nebylo skoro "ani nohy" a bajekrů jsme potkali tak deset. Doufejme jen, že k nám do Česka takovéto nesmyslné restrikce nedojdou.
Go South, Bajkování v Kamnických a Savinjských Alpách a na Istrii, 8. - 15.9.2007
Proč "go south"?. Počasí v domácích zeměpisných šířkách slibovalo nic moc, spíše ještě hůř, a tak bylo třeba vyrazit směrem mírně na jih. Tentokrát jsme vzali sebou naše kola a fajn si zajezdili v jinak nám poměrně známých oblastech.
Kamnicke a Savinjske Alpy
Bydlení jsme zvolili v oblíbeném kempu v Kamniku. Jednu krásnou túru jsme absolvovali s výjezdem lanovkou na Velikou Planinu, a následným poježděním po ní s nádhernými výhledy na okolní kopce Kamnických a Savinjských Alp zasněžených po nedávné studené frontě. Také následný sjezd do Kamniku přes další menší "planiny" nebyl špatný.
Istrie
Dva příjemné výlety po pobřeží i vnitrozemí chorvatské Istrie.
A nejen bajkováním "živ je člověk"
1. podzimní den, Malá Fatra, 23.9.2007
Pár obrázků z prvního podzimního výletu na Malou Fatru. Bylo nádherně teploučko, ale ty davy lidí.
Wildes Gamseck, lehké "sváteční" lezení na Raxu, 28. - 30.9.2007
Wildes Gamseck, lehkou lezeckou cestu ca. za II, jsem měl ve svých záměrech již nějakou dobu. Především proto, že vede v odlehlé části Raxu, kde davy lidí rozhodně nejsou. Možná také proto, že oproti cestám ze strany Höllentalu, je do této oblasti poměrně delší nástup. Gamseck (1857m) je okrajový vrchol Raxu kousek od jeho nejvyššího vrcholu Heukuppe (2007m).
Po cestě domů jsme se stavili ještě na rekognoskační výlet do zajímavé oblasti Flatzer Wand, což je více skalkařská oblast se spoustou tzv. krátkých klétrštajgů, ještě kratších než například na Hohe Wandu. Zde je jeden z nich, Ternitzersteig.
1. nalepení pásů v sezóně 07/08, Velká Rača, 18.11.2007
Opět jsme mírně posunuli datový rekord a na skialpech se "pošúchali" už 18.listopadu. Pak že globální oteplování.....cha. Bylo nádherné inverzní počasí s viditelností na všechny možné slovenské, polské i české kopce a hory.
Žiar 869m, kopec v Kysuckých Beskydech, 9.12.2007
Obrázky jsou pořízeny mobilem.
Malá Fatra, 16.12.2007
Malý výlet na Velký Kriváň, sjezd přes Révajovou muldu a dále na chatu pod Chlebom.
Vánoce 2007, Vysoké Tatry-Štrbské pleso, 22.12. - 26.12.2007
Letošní vánoční svátky jsme se rozhodli strávit mimo veškerý shon a bláznění, i vyrazili jsme do Vysokých Tater. Ubytování v Penzionu Litvor na Štrbském plese prakticky nemělo chybu, kopce, hospody a sjezdovky byly poloprázdné, a tak zbyl čas na skialpy, lyžování na Solisku i nějaké ty výlety s Tomiskem. No, rozhodně to nebylo špatné.
Silvestrovský fatranský Kriváň, 31.12.2007
Iba takto symbolicky na skialpech. Na vršek jsme, kvůli sněhu, museli pěšky.